Fotogalerie

Joy Adamson se lvicí Elsou

Novinky

Výstava o Joy Adamsonové byla zahájena v polské Ratiboři

12. 3. 2008 - Ratiboř – Výstava věnovaná opavské rodačce Joy Adamsonové, byla 12. března zahájena v polské Ratiboři v rámci „Českého dne“, který uspořádala tamější knihovna. Výstava polskému publiku představuje nejen kořeny slavné spisovatelky, ale také její světové úspěchy.

Výstava přibližuje Joy jako malířku unikátních kmenových kreseb a také jako zakladatelku národních parků v Africe,“ uvedla organizátorka výstavy Zuzana Beranová, která současně v rámci přednášky představila polskému publiku i nedávno vydaný životopis o Joy Adamsonové, který má název „Setkání se smrtí.“
Hned první den výstava přilákala několik desítek zájemců, především studenty bohemistiky nebo Poláky, kteří mají české předky. „Rodina Joy Adamsonové je spojena i s Ratiboří. Carl Weisshuhn, pradědeček Joy Adamsonové, který ji výrazně ovlivnil, se narodil jako syn nadlesního v tomto městě“ uvedla Zuzana Beranová. Doplnila, že Ratiboř se nacházela v tehdejším pruském Slezsku. Podle Beranové za příchodem Carla Weisshuhna na Opavsko stála náhoda, respektive nemoc jeho matky, která trpěla dnou a jezdívala se léčit do Janských Koupelí. „Předek Joy Adamsonové tak poznal půvabné údolí Moravice a rozhodl se tam v druhé polovině 19. století usadit. Díky tomu se Opavsko stalo rodištěm Joy Adamsonové,“ řekla Zuzana Beranová.
Výstava potrvá v polské Ratiboři do 20. dubna. Polští čtenáři neměli takovou možnost se seznámit s dílem Joy Adamsonové jako Češi. Zatímco v češtině vyšla kniha „Příběh lvice Elsy“, „Příběh levhartice Penny“ a autobiografie „Volání divočiny“, do polštiny byl přeložen jen příběh o lvici, který vyšel pod názvem „Moja lwia rodzina“.