Fotogalerie

Joy Adamson se lvicí Elsou

Novinky

Výstava o Joy Adamsonové „Dlouhé safari z Opavy do Keni“ probíhá v Hradci nad Moravicí

30. 7. 2008 - Výstava, která je k vidění v tamější Městské galerii, připomíná kořeny slavné opavské rodačky Joy Adamsonové a zaměřuje se také na její mládí strávené v Opavě i na břehu Moravice. Autorkou výstavy je Zuzana Beranová, která také napsala vůbec první český životopis Joy Adamsonové.

V rámci výstavy jsou představeni nejen výrazní předkové Joy Adamsonové, kteří Joy Adamsonovou významně ovlivnili, ale také místa, kde pobývala a která měla později klíčový význam pro její dráhu úspěšné spisovatelky i ochránkyně přírody.
Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní fotografie i dokumenty. Jsou vystaveny také osobní věci Joy Adamsonové, jako její deníky či šaty. Výstavu doplňuje sbírka afrických masek, sošek a textilií.

Výstava připomíná, že v době svého mládí trávila Joy Adamsonová hodně času i v údolí řeky Moravice v dnes již zaniklé osadě Na Stoupách. Tam její předkové, známí podnikatelé Weisshuhnové, kteří například založili žimrovickou papírnu nebo vystavěli unikátní náhon, vlastnili rodinnou vilu. Pradědeček Carl Weisshuhn, který byl těsně spojený s přírodou, současně plánoval, že v takzvané „Kružberské skále“, která je dnes využívána horolezci, zřídí rodinné mauzoleum. Pobyt na břehu řeky Moravice Joy Adamsonovou výrazně ovlivnil – právě tam se po své první traumatické lovecké zkušenosti rozhodla, že zvířata nebude zabíjet, ale že je bude po zbytek života chránit.

Více o životě slavné rodačky lze nalézt na webové adrese www.joyadamson.cz a také v jejím životopise, který má název "Setkání se smrtí", s podtitulem "Příběh opavské rodačky Joy Adamsonové". Kniha zodpovídá několik otázek jako: proč bylo dětství i mládí Joy v rodné Opavě nešťastné? Jak se dostala do Afriky? Proč jí do života vstoupila lvice Elsa? Proč byla nakonec brutálně zavražděna?

Výstava o Joy Adamsonové potrvá do neděle 28. září. Otevřeno: soboty - neděle - státní svátky 10 – 18 hod.